Eelmise aasta lõpus valmis Eesti Maaülikooli ja Tartu Ülikooli teadlaste poolt koostatud reoveesette tootestamise uuring. Uuringu käigus püüti leida seletust, mis põhjustel ei ole reoveesettekomposti seni tootena sertifitseeritud ja millistel tingimustel saaks seda teha. Lisaks kuidas saaks settekäitlusmeetodid sertifitseerimise kontekstis kasutusele võtta ning milliseid tegevusi vee-ettevõtted sette käitlemisel tegema peaks, et saavutada oma settele toote staatus.
Uuringu tulemusena anti vee-ettevõtetele rida soovitusi, mida peab arvestama ja järgima, et läbida edukalt toote sertifitseerimine. Ettevõtted peavad reoveesette väljakute rajamisel pöörama tähelepanu sademeveesüsteemidele ning vältima peab nende ummistusi. Ettevõtted peavad koostama enesekontrolliplaanid. Lisaks eeltoodule peaks ettevõtted soetama komposteerimiseks vajaliku eritehnika ja ehitama komposteerimiseks vajalikud ehitised. Uuringus valmis juhendmaterjal reoveesette komposti sertifitseerimiseks.
Uuringu üheks osaks oli ka setteproovidest osaline ravimijääkide analüüs. Uuring selgitas välja, et enamike ravimijääkide ja orgaaniliste mikrosaasteainete sisaldused reovees on väga väikesed. Reoveesette komposteerimise käigus teatud ravimid lagunevad. Uuringu analüüsitulemuste põhjal võib arvata, et olmereoveesete pigem ei ole antibiootikumijääkide keskkonda sattumise allikas.
Uuring kinnitas, et kompostide, kui orgaaniliste põlluväetiste kasutamine taimekasvatuses, oleks heaks alternatiivseks toitainete allikaks põllutaimedele. Kompostid sisaldavad taimede kasvuks vajalikke makrotoiteelemente (N, P, K, S) kui ka mikroelemente (Mg jt). Lisaks väetusomadustele parandavad kompostid ka mulla füüsikalisi omadusi, mis väljendub mulla paremas struktuuris ning suurendab ka mulla huumusesisaldust.
„Uuring kinnitab veelkord, et ressursside tõhus haldamine, alates ammutamisest kuni jäätmekäitluse ja taaskasutamiseni, vähendab mõju keskkonnale ja aitab kokku hoida kulusid“ sõnas AS-i Võru Vesi juhatuse liige Juri Gotmans.
AS Võru Vesi jätkab komposti sertifitseerimiseks vajalike ettevalmistavate tegevuste elluviimist. Aastatel 2021-2022 plaanib ettevõte Võru reoveepuhasti juurdeehituse käigus täiustada reoveesette komposteerimise tehnoloogiat.
AS Võru Vesi