Mis muutub uue EL asulareovee puhastamise direktiivi valguses?

Käesoleva aasta alguses jõustus uus asulareovee puhastamise direktiiv. Antud direktiiv toob mitmeid muutusi ka AS Võru Vesi teeninduspiirkondades. Üheks oluliseks muudatuseks on nõuded suurematele reoveepuhastitele, mille teenindusala on üle 10 000 inimekvivalendi (ie). Meie teeninduspiirkonnas on selleks Võru reoveepuhasti, mis teenindab Võru linna ja selle lähiümbrust.

Esimene muudatus, mis meid teatud erandjuhul võib mõjutada, on kohustus rajada neljanda astme puhastus, mis eraldab reoveest mikrosaasteaineid, eelkõige ravimite ja kosmeetikatoodete jääke.

Teine suurem muudatus puudutab energianeutraalsust. Aastaks 2033 tuleb Võru reoveepuhastile koostada energiaaudit. Pärast energiaauditi läbiviimist peavad üle 10 000 ie reoveepuhastite omanikud astuma samme energianeutraalsuse suunas. Direktiivis on sätestatud, et taastuvatest energiaallikatest toodetud energia peab ulatuma riigi tasandil vähemalt järgmisteni:

  • 12.2030. aastaks 20% selliste puhastite poolt aastas kasutatavast koguenergiast;
  • 12.2035. aastaks 40% selliste puhastite poolt aastas kasutatavast koguenergiast;
  • 12.2040. aastaks 70% selliste puhastite poolt aastas kasutatavast koguenergiast;
  • 12.2045. aastaks 100% selliste puhastite poolt aastas kasutatavast koguenergiast.

Asulareoveepuhastite omanike või käitajate poolt toodetud taastuvenergia ei hõlma ostetud taastuvenergiat.

Uue direktiivi kohaselt peavad liikmesriigid julgustama väärtuslike ressursside taaskasutamist ning rakendama meetmeid, millega tagatakse eelkõige fosfori ja lämmastiku taaskasutus reoveesettest.

Direktiiv näeb ette ka muudatusi tavasaasteainete seiresageduses ja mikrosaastenäitajate seiresageduse nõuetes asulareoveepuhastitele. Näiteks peab edaspidi Antsla reoveepuhasti, mis teenindab vahemikus 1000-9999 ie elanikke, esitama reoveest tavasaasteainete proovi kord kuus. Võru reoveepuhastis, mis jääb vahemikku 10 000-49 999 ie, tuleb tavasaasteainete osas võtta kaks proovi kuus ja mikrosaasteainete osas üks proov kuus. Seega tihenevad proovivõtmised kahekordselt. Samuti tuleb iga 24 tunni järel koguda vooluhulgaga proportsionaalseid ajapõhiseid proove. Lisaks on kavas laiendada ohtlike ainete seirenõudeid polüfluoroalkülainete (PFAS) ja mikroplasti osas ning alustada antimikroobse resistentsuse seiret reovees.

Direktiiv seab kindlad nõuded avalikkuse teavitamiseks. Üldsusele tuleb tagada internetis kasutajasõbralik ja kohandatud teave asulareovee kogumise ja puhastamise kohta. Üle 1000 ie reoveekogumisalal paiknevad kogumissüsteemiga ühendatud majapidamised peavad saama vähemalt kord aastas järgmised andmed kergesti juurdepääsetaval kujul, näiteks arvega, digivahendite, nutirakenduste või veebisaidi kaudu:

  • teave asulareovee kogumise ja puhastamise kohta, sealhulgas suublasse juhitavate saasteainete võrdlus piirnormidega;
  • aastas kogutud ja puhastatud asulareovee kogus, majapidamise hinnanguline kogus ja puhastamise hind konkreetse majapidamise jaoks kuupmeetri kohta;
  • konkreetse majapidamise aasta jooksul kogutud ja puhastatud asulareovee kogus võrdluses reoveekogumisala keskmise kogusega majapidamise kohta.

EL Komisjon võib vastu võtta rakendusakte, millega täpsustatakse esitatava teabe esitamise vormi ja meetodeid.

Kõikidel liikmesriikidel on poolteist aastat aega antud direktiivi ülevõtmiseks riiklikku seadusandlusesse. Soovime riigitasandil otsustajatele jõudu ja tarkust tagamaks, et piirkondade reoveepuhastid vastaksid nõuetele ning vajalikud toetused reoveepuhastite kaasajastamiseks oleksid tagatud, arvestades ka piirkonnas elavate inimeste sissetulekuid.

 

Juri Gotmans

AS Võru Vesi
juhatuse liige