- Eelista dušši vannile. Keskmiselt kulub vannile 100 l vett dušile 30-50 l.
- Lühenda duši all käiku 1-2 minuti võrra ja säästad vett.
- Kaalu dušiotsiku vahetust või paigalda vaheseade. Dušiotsik või vaheseade, mis segab veevoolu hulka õhku, hoiab surve tugevana, kuid vähendab veekasutust.
- Vaata kraanid üle ja tee korda tilkuvad kraanid.
- Kätepesu saab edukalt teha ka osaliselt avatud kraaniga, kus surve pole nii tugev ja kulub vähem vett.
- Ka kraani ja segisti otsa võib paigaldada otsikud, mis segavad vee hulka õhku, andes tugeva surve efekti suhteliselt väikese veetarbimise juures.
- Võimalusel hangi WC-pott kus on kaks loputusvalikut. Sellega saad säästa vett, kuid pea meeles, et WC-potti ei tohi kunagi kasutada prügikastina. Plaastrid, vatipulgad, niisutavad rätikud, hügieenisidemed, kondoomid, jne tuleb visata prügikasti mitte WC-potti.
- Kasutades pesumasinat või nõudepesumasinat püüa iga pesukorra ajal pesta terve masinatäis pesu või nõusid-nii saavutad suurema säästu.
- Pestes nõusid käsitsi ära lase veel samal ajal joosta. Nõude pesemisel täitke kraanikauss või kauss veega. Kui sul on kahe poolega kraanikauss täida üks kraanikauss pesu ning teine loputusveega või kasuta abiks kaussi.
- Pese köögivilju kausis. Lehtsalati, kapsa ja teiste lehtviljade puhul tähendab see seda, et lehtede vahesse ja voltidesse pääseb palju rohkem vett ning nad saavad puhtamaks kui kiiresti voolava vee all.
- Aia kastmisel kasuta vihmaperioodil kogutud vihmavett, mis igal aastal sinu katusele langeb. Kogu vett tünnidesse ja kasuta seda taimede kastmiseks.
- Kastke aeda varahommikul või hilisõhtul mil temperatuur on madalam, et vältida aurustumist. Kasta taime juuri mitte lehti. Lehti kastes aurustub vesi kiiremini. Võimalusel eelista kastekannu automaatsele kastmissüsteemile ehk vihmutile. Selleks, et vältida surveprobleeme ära kasta taimi veetarbimise tipptundidel (vahemikus 18.00 – 22.00).
Hoia keskkonda ja kasuta ressursse säästlikult ning pea meeles-vett juues ei tohiks sellega koonerdada, piisav veetarbimine on tervise pant.
Kasutatud kirjandus:
- Sian Berry, 50 viisi vee ja energia säästmiseks, 2007.
- http:// tallinavesi.ee/
AS Võru Vesi